Главная » Статьи » Психология и педагогика

Гумор крізь призму патології

Гумор крізь призму патології

Почуття гумору, як рятувальний круг, допомагає нам утриматися на плаву у вирі життєвих проблем. Але як не парадоксально, все частіше воно стає об'єктом серйозних наукових досліджень. Клінічні психологи присвятили чимало статей тонких нюансів сприйняття гумору людьми з різними психічними захворюваннями.

Дані досліджень дозволяють навіть діагностувати деякі психічні розлади по тому, як людина сприймає жарти і анекдоти. Наприклад, якщо комусь більше всього подобається чорний гумор, в наявності ознаки маніакально-депресивного синдрому. А шизофреникам ближче інтелектуальні анекдоти з філософським підтекстом.

Три фактори сміху
Вчені досліджували переваги різних видів гумору у хворих на шизофренію і афективними розладами на основі трьох факторів:
- Протиріччя - разрешеніепротіворечія;
- Безглуздість (nonsense);
- Сексуальний гумор.

У дослідженні, яке було засноване на трьох факторах сміху, взяли участь 100 осіб: це хворі афективними розладами, вялотекущей шизофренію, приступообразной шизофренію і контрольна група психічно здорових людей. Учасники експерименту оцінювали анекдоти за 4-бальною шкалою. Результати вийшли вельми цікаві.

Сміходіагностика

У підсумку проявилися наступні закономірності. Анекдоти, засновані на гуморі безглуздості, всі сприймають приблизно однаково. Можливо, сприйняття гумору безглуздості більше залежить від контексту і настрої людини, ніж пов'язано з психічним захворюванням.

Фактор безглуздості

Здоровенна німецька вівчарка зайшла на пошту, взяла бланк для телеграми і написала: «Гав ... гав ... гав ... гав ... гав ... гав ... гав ... гав ... гав ».
Поштова робітниця прочитала телеграму й каже:
- Тут тільки дев'ять слів. Ви можете додати ще одне слово за ту ж ціну.
- Та ні, - відповідає вівчарка, - тоді якась фігня вийде ...

***
Вийшла Василиса Прекрасна за Івана Дурня і стала Василіса Дурень.

Непристойні анекдоти менше подобаються хворим вялотекущей шизофренію, в порівнянні з хворими нападоподібною шизофренію і здоровими випробуваними. У рамках уповільненої шизофренії широко поширений синдром нав'язливих станів, пов'язаний з виконанням правил пристойності і гігієни. Ці пацієнти часто критичні до свого стану, у зв'язку з чим відчувають провину або сором. Хворі нападоподібною шизофренію, як правило, характеризуються нижчим рівнем критики до власного стану, отже, менш схильні до переживання сорому. Очевидно, що здорові люди не сприймають непристойні анекдоти як ранящие, тому оцінюють їх вище.

«Непристойний» анекдот

Розмовляють два презервативи:
- Кажуть, нас хочуть використовувати ...
- Нічого! Прорвемося!

Анекдоти, в яких є дискримінація жінок, більше подобаються хворим нападоподібною шизофренію, ніж хворим вялотекущей шизофренією і афективними розладами. Анекдоти, дискримінують протилежну стать, швидше, мають на меті не стільки критику, скільки відвертий флірт.

Для афективного розладу і уповільненої шизофренії характерний депресивний синдром, при якому знижується сексуальний інтерес. Зав'язати стосунки з жіночою статтю депресивним хворим досить складно, тому даний вид анекдотів для них не актуальне.

Фактор дискримінації жінок

- Яка різниця між жінками та комарами?
- Комарі докучають тільки влітку.

***
- Треба підігрівати воду в басейні, - я хочу плавати щодня, щоб скинути зайву вагу, - пояснює дружина чоловікові.
- Кити пропливають від Аляски до Чилі, - парирує чоловік, - і не худнуть при цьому ні на грам ...

Цікаво, що занадто «чорний» анекдот («Вона була чудово складена, хоча права рука стирчала з валізи») викликає негативну реакцію - депресивним хворим цей гумор подобається менше, оскільки вони не налаштовані на які-небудь відносини. А при посиленні порушень мислення хворі на шизофренію, навпаки, починають любити цей вид гумору, тому що такий гумор більш помітний. Інтелектуальні анекдоти з роздільною здатністю протиріччя значно більше подобаються хворим нападоподібною шизофренію, ніж здоровим людям. Це підтверджує спостереження вчених про те, що хворі на шизофренію часто володіють специфічним, особливо інтелектуальним почуттям гумору.

«Інтелектуальні» анекдоти

- Що сьогодні п'ємо?
- Так ось, вино сухе! - Ну, насипай!

***
Дзвінок Путіну від президента компанії «Кока-кола»:
- Володимир Володимирович, ви міняєте гімн країни, може, і прапор на колишній, червоний, поміняєте? А якщо ще у куточку напишете Coca-Cola, то ми вирішимо всі проблеми з пенсіями, з зарплатами бюджетникам на кілька років вперед ...
Прикривши трубку долонею, Путін запитує у Касьянова:
- Коли у нас контракт з «Пепсі-колою» закінчується? ..

Вчені проводили аналіз даних окремо для депресивного і маніакального синдрому. Хворим з депресивним синдромом менше подобаються непристойні анекдоти, оскільки у них знижений сексуальний інтерес. З іншого боку, депресія обмежує експансію в навколишній світ. Розповідання непристойних анекдотів, навпаки, пов'язане з епатажем.

Хворі з маніакальним синдромом воліють цинічно-песимістичні анекдоти. Виявляється, що маніакальні хворі можуть багато жартувати, але гумор цей має в основі своїй депресивний світогляд.

Цинічні анекдоти

П'яний мужик приходить додому далеко за північ і дзвонить у двері. Дружина відмовляється йому откривать.Мужік каже:
- Відкрий, я приніс букет троянд для найкрасивішої жінки!
Дружина відкриває двері, мужик входить.
Дружина:
- А де букет троянд?
- А де найкрасивіша жінка?

Таким чином, це незвичайне дослідження дозволяє виявити особливості психічних порушень, оцінюючи реакцію на анекдоти. Можливо, в майбутньому вчені зможуть на основі експерименту розробити оригінальний метод діагностики.
Категория: Психология и педагогика | (27.04.2013)
Просмотров: 811 | Рейтинг: 0.0/0